Výletní areál Pěnčín

Mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou se nachází Pěnčínsko, oblast, která je zajímavá svými přírodními krásami, dalekými výhledy a množstvím kulturních památek. Výletní areál Pěnčín nabízí mnoho různorodých atrakcí pro děti i dospělé. Návštěvníci si mohou prohlédnout výrobu skleněných perel, jejíž tradice sahá už do roku 1558.

Pokud se zajímáte o výrobu ovčích a kozích sýrů, určitě zavítejte do zdejší kozí farmy. Uvidíte výrobnu sýrů, výběhy chovaných koz, ovcí, masných plemen skotu, prasat a králíků. Při prohlídce kozí farmy můžete ochutnat zdejší výrobky, které si lze zakoupit v prodejně sýrů. Na výběr je asi 13 druhů kozích a ovčích sýrů, bryndzy, tvarohu a masných výrobků.

Pro děti představuje velké lákadlo zdejší výletní vláček. Vyjížďka začíná v areálu firmy v Pěnčíně, pokračuje přes obec Huť (bývalou sklářskou huť) do obce Jistebsko, kde se otevírá krásný výhled na Krkonoše. Vláček dále cestuje do obce Krásná, kde míjí slavný Kittlův dům a kostel sv. Josefa.

Návštěvníkům se otevírá fascinující pohled na celé Pěnčínsko, v dáli hřebeny Krkonoš, Podkrkonoší a část Českého ráje. Konečnou zastávkou je rozhledna na Horní Černé Studnici. V přestávce můžete vystoupit na rozhlednu a kochat se rozhledem. Na zpáteční cestě vláček zastavuje v obci Krásná, kde je připravena prohlídka tzv. Kittlova areálu (s výkladem), který zahrnuje Kittlův dům, kostel sv. Josefa, léčivou studánku (poutní místo), morový sloup Nejsvětější Trojice.

Délka vyjížďky je asi 110 minut. Vláček na této trase jezdí každý den od května do září. Pro turisty je v areálu dále korálková dílna, ve které si mohou vytvořit vlastní bižuterii. Děti si mohou nalepit obrázky z korálků. Dalším zpestřením je zemědělské muzeum, kde je připravena expozice zemědělských strojů. Můžete si prohlédnout stroje, které se používaly při polních pracích během roku.

I když je Pěnčín od penzionu Sokolovna Polubný vzdálený přes 22 km (zhruba půl hodina cesty), jistě stojí za shlédnutí.