Sklárna Harrachov

Penzion Sokolovna Polubný se nachází nedaleko rekreačního střediska Harrachov (necelých 9 km), kde kromě lyžařských radovánek můžete prožít mnoho obohacujících chvil. Příjemným zážitkem bude určitě návštěva nejstarší sklárny v Čechách, Sklárny Novosad a syn.

Ve sklárně, založené roku 1712, se dodnes uchoval tradiční způsob výroby. Unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou, se zachovala dodnes ve funkční a téměř nezměněné podobě. Sortiment výroby tvoří nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry.

Zdejší muzeum nabízí velkolepou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny. Seznámíte se tu také s výrobou foukaného a broušeného skla.

Milovníky piva potěší místní pivovar, z něhož je možné sledovat skláře přímo při práci. Součástí pivovaru je várna, kde se přímo před očima hostů vaří místní kvasnicové pivo. O patro níž pak můžete vidět jeho kvašení a zrání. Vyrábí se zde dva druhy světlého piva - 8% Huťské výčepní, 12% ležák František (podle majitele) a černé pivo 12% Čerťák.

Pivní radovánky ale nekončí! Ochutnat můžete místní pivní speciality nebo sladinu, vývar ze sladu, podávaný buď čistý, nebo s rumem. Jako zpestření jsou na stolech rozmístěny misky se sladem (naklíčeným a usušeným ječmenem), který se pojídá jako doplněk k pivu.

Pokud jste unavení po náročné túře, můžete si odpočinout v pivních lázních.