Rozhledna Štěpánka

Ubytování v apartmánu Penzionu Sokolovna Polubný Vám poskytuje vhodné východisko pro další výlet, na dominantu Jizerských hor. Tou je rozhledna Štěpánka stojící na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příchovickém hřebeni. Kamenná novogotická rozhledna je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách.

Z výšky 24 metrů se vám naskytne ohromující výhled na západní Krkonoše a horské chalupy, přehradu Souš, horu Bukovec, údolí Desné, Kamenice, Zvičinu, Mužský, Bezděz či Ralsko. Rozhlednu Štěpánka začal stavět kníže Camill Rohan už roku 1847. Pojmenovaná je podle arcivévody Štěpána.

Provází ji pozoruhodná pověst, podle níž Rohan stavbu zastavil na varování tajuplné cikánky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan opravdu měsíc poté zemřel.

Autem můžete vyjet až k chatě Hvězda, kde se nachází placené parkoviště. Odtud se krásnou procházkou dostanete až na rozhlednu. Z penzionu Sokolovna Polubný se dostanete k této rozhodně autem zhruba za 10 minut, neboť je vzdálena necelých 5 km.