Památník zapadlých vlastenců

Od Penzionu Sokolovna Polubný mohou vést vaše kroky do obce Paseky nad Jizerou, kde si můžete mimo jiné připomenout památku písmáka a houslaře Věnceslava Metelky. Právě na počest tohoto slavného hudebníka a umělce byl v roce 1958 ve farní budově vybudován Památník zapadlých vlastenců. Památník najdete uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Věnceslav Metelka obohatil kulturní život města, stal se vůdčí osobností, organizátorem hudebního a divadelního života. Vyučoval hudbě a jako samouk začal vyrábět všechny druhy smyčcových nástrojů a kytar. Stal se vyhledávaným houslařem v širokém okolí.

Památník zapadlých vlastenců podává obraz životních osudů horalů 19. století a připomíná spisovatele K. V. Raise, který život v Pasekách zobrazil v románu Zapadlí vlastenci.

V roce 1975 byl památník zrekonstruován podle literárního scénáře badatele a vydavatele Metelkova díla Jaromíra Jecha. Zájem veřejnosti vedl k postupnému rozšiřování sbírek, prostor i koncepce památníku. V roce 1978 byly prostory rozšířeny o další dvě místnosti.

V jedné, která slouží také jako malá výstavní síň, jsou umístněny dva funkční pasecké tkalcovské stavy, ve druhé místnosti je expozice Krkonošské houslařské školy.

Pro návštěvníka je tu připravena bohatá sbírka hudebních nástrojů, podávající ucelený obraz houslařské školy od zakladatele Věnceslava Metelky až po současnost. Památník lze navštívit od úterý do neděle od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00. K zakoupení tu jsou různé propagační materiály Správy KRNAP, mapky, knihy, atlasy, brožury, pohlednice a také zajímavé suvenýry. K památníku zapadlých vlastenců se dostanete z penzionu Sokolovna Polubný za necelých čtvrt hodinky, památník je totiž vzdálený jen 9,5 km.