Osada Jizerka

Malebná osada Jizerka se rozprostírá na Malé louce v srdci Jizerských hor. S nadmořskou výškou 862 m.n.m. je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Její dominantou je hora Bukovec (1005 m.n.m.), jedna z největších čedičových kup v Evropě. Bývalá sklářská osada je dnes horskou vesničkou s dvaceti skvostnými chalupami horského typu, které lemují Stříbrný potok a řeku Jizerku.

Osadou prochází naučná stezka Jizerka, která je dlouhá asi 6 km a nabízí 10 naučných zastavení, kde se seznámíte s historií osady a se zajímavostmi zdejší krajiny. Obdivovat můžete Safírový potok (naleziště vzácných drahokamů), Rašeliniště Jizerky nebo na jaře kvetoucí upolínovou louku. Pro poznání zdejší oblasti můžete také navštívit Muzeum osady Jizerka v budově bývalé školy.

Náhorní plošina Jizerských hor nabízí výjimečné možnosti pro turistiku, je ideálním terénem pro cyklistiku a běh na lyžích. Milovníky lyžování nadchne přes 100 km lyžařských stop, které nabízí pravidelně udržovaná Jizerská magistrála. Pro jednodušší přístup do polské části Jizerek byl otevřen přechod pro turisty, který se nachází asi 20 minut chůze od horské chaty Pyramida na soutoku Jizery a Jizerky. V polských Jizerkách pak na Vás čeká dalších 100 km běžkařských tratí.

Osada Jizerka je dobře přístupná z obce Horní Polubný nebo přes značné množství cyklostezek (např. od Smědavy). Do této osady je to z penzionu Sokolovna Polubných pouhých 6,5 km.