Muzeum Vysoké nad Jizerou

V západní části Krkonošského podhůří leží v nadmořské výšce 703 metrů malé horské městečko Vysoké nad Jizerou. Příznivce historie a kultury jistě upoutá zdejší vlastivědné muzeum, jehož expozice se pyšní bohatostí a různorodostí. Vlastivědné muzeum Vysoké nad Jizerou bylo založeno roku 1930, nabízí mnoho zajímavostí a informací o historii města i okolního kraje, o životě dřívějších generací, jejich kultuře, o řemeslech, místní hudební i divadelní tradici.

Muzeum se kromě rozsáhlé sbírky lidového umění a historie pyšní pohyblivým betlémem kováře Jana Metelky Kovárenského ze Sklenařic z let 1878-1914. Součástí expozice jsou mimo jiné lyže, které dokumentují vývoj podob lyží v Čechách, odlitky pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského z pokladu zakopaného asi kolem roku 1330 na Dříčských vrších, fotografie a modely roubených chalup „vysockého typu", malovaný nábytek s typickým krkonošským mramorováním. Na své si přijdou také děti, které jistě nadchne různorodě ztvárněná pohádková postava dobráckého Krakonoše.

Vlastivědné muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin a od penzionu Sokolovna Polubný je vzdáleno necelých 14 km.