Běžecké tratě v Jizerských horách

Přes 170 km udržovaných běžeckých tras, 22 nástupních míst, přes 500 000 návštěvníků každoročně za zimní sezónu, konání populárního závodu Jizerské padesátky. Ano, řeč je o významném lyžařském středisku Jizerská magistrála.

První výstřely odstartovaly dnes už populární závod v roce 1968. Téměř o dvacet let později tu byla zahájena z iniciativy pořadatelů závodu strojová úprava tras, která má právě v této oblasti nejdelší historii v republice. Nadšenci tohoto zimního sportu mohou přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně.

Jizerská magistrála je velmi dobře dostupná z nástupních míst, jako jsou Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově. Místa byla zvolena na základě hustoty osídlení, dobré přístupnosti a možnosti parkování.

Jizerská magistrála je vhodná také pro rodiny s dětmi, po cestě lze nabrat sílu v zimních kioscích, oddychnout si můžete na řadě turisticky atraktivních míst.

Jednou ze zajímavých tras je cesta z Oldřichova v Hájích do Bedřichova přes restauraci Nová Louka (13,5). Zde se můžete zastavit a kochat se různými zajímavostmi – pomníčky, pamětní deskou, rašeliništěm, výhledy do krajiny. Budova byla přestavěna do podoby loveckého zámečku, jehož pohostinnost využíval i první kancléř prezidenta Masaryka, Přemysl Šámal (odtud lidové „Šámalka").

Z Nového Města pod Smrkem se můžete vydat na Smědavu. Hned na začátku cesty na vás čeká příjemné překvapení – novoměstská Kyselka, pramen léčivé vody v zastřešené studánce. Následuje jízda přes Nebeský žebřík, pod nejvyšší horou českých Jizerských hor, Smrkem, až k horské chatě na Smědavě.

Také se nabízí trasa z Jablonce nad Nisou do Bedřichova (13,6 km). Cestu si můžete zpestřit prohlídkou cenné lidové architektury v Jindřichově nebo Brechsmiedovy kapličky v Horním Maxově.

Oběhnout si můžete také přímo trasu Jizerské padesátky, závodu, který je od 70. let 20. století pořádán jako Memoriál Expedice Peru, jejíž členové zahynuli při zemětřesení pod Huaskaránem.

Vybrat si můžete i kratší variantu (25 km), tzv. Jizerskou 25.